Türkiye’nin beslenme haritası çıktı, yanlışlar ve doğrular ortaya serildi

Posted on 5th Mart 2011 in haberler

Türkiye’nin beslenme haritası çıktı, yanlışlar ve doğrular ortaya serildi

Yazı Boyutu: Beslenme uzmanı Gizem Tutar, Türkiye’nin beslenme haritasını çıkardı, hangi bölgede ne gibi yanlışlar yapıldığını saptadı. İşte çarpıcı sonuçlar: Obezite oranının en yüksek olduğu bölge, yüzde 61’le Güneydoğu Anadolu. İç Anadolu yüzde 55’le ikinci sırada.

Yaşam temposunun yüksek olduğu Marmara’da obezite oranı, toplam nüfusun yarısı. Kıyı kesimlerde yaşayanlar ise daha şanslı: Ege, Akdeniz ve Karadeniz’de ise şişmanlık oranı sadece yüzde 15.

DOĞU VE GÜNEYDOĞU

Obezite tehlikesi

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da et, süt, salça, tahıl çok sık kullanılıyor. Etli çorbalar, ekmek, pide, unlu mamüller bolca tüketiliyor, kırmızı etin yağlı kısımları seviliyor, kızartma ve kavurmalar ön planda tutuluyor.
Bu bölgelerde yaşayanlar karbonhidrat, protein ve yağ açısından zengin besleniyor ama vitamin, mineral ve lifi yeterince almıyor. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde obezite ve karaciğer yağlanması sık görülmekte.

İşte değişmesi gerekenler

Et ve kıymanın daha az yağlı olanı seçilebilir. Etli yemeklerin bir kısmında tavuk kullanılırsa günlük kolesterol ve doymuş yağ tüketimi azalabilir.

İçli köfte gibi yemekler kızartılarak değil, haşlanabilir veya fırında pişirilebilir.

Çorbaların üzerine ekstra yağ kızdırıp dökmek, günlük kalori ve yağ alımını gereksiz biçimde yükseltiyor. Ayrıca Doğu ve Güneydoğu mutfağında porsiyonlar çok büyük. Porsiyonlar küçültülmeli, yemek çeşitliliği öğünlere dağıtılmalı.

Bölgenin tatlıları ünlü ama her biri kalori bombası. Unutmayın, bir dilim Gaziantep baklavası neredeyse 2 dilim ekmeğe eşdeğer. Acı biber çok seviliyor. Ne var ki mide ve tansiyon problemi olanların acı tüketimine dikkat etmesi şart!

KARADENİZ

Kızartmadan vazgeçmeli

Karadeniz mutfağı aslında sağlıklı. Kırmızı et ve tavuk yerine bolca balık tüketilmesi, çeşitli otların kullanılması, yoğurt veya ayranın her öğünde yer alması büyük avantajlar.

Bu sayede de Karadeniz’de obezite oranı düşük. Bunun nedeni sadece beslenme alışkanlığı değil, ulaşımın zor olması. Kırsal kesimde yaşayanlar için fiziksel aktivite zorunlu. Karadeniz mutfağında hatalar yapılmıyor mu? Yapılıyor.
Mesela yemeklere fazla tuz ilave ediliyor, yoğun turşu ve karalahana tüketiliyor, balık genellikle kızartılarak yeniyor.

İşte değişmesi gerekenler

Kahvaltıda tüketilen tereyağı ve kaymak, yoğurt ile yer değiştirebilir. Bu ufak değişiklik, günlük kalori ve kolesterol alımını düşürür.
Ot ve sebzeleri kavurmak yerine, tencerede ya da fırında pişirmek sağlıklı olur.
Tuz kullanımı azaltılmalı.
Karadeniz’de kadınlarda demir eksikliği yaygın. Nedeni; aşırı çay tüketimi. Çaydaki tanen adlı madde, vücutta demirin kullanılmasını engelliyor. Karalahananın aşırı tüketimi de guatra zemin hazırlıyor. Bu yüzden iyot tüketimini artırmak, en basit yolla yemeklerde iyotlu tuz kullanmak gerek.
Hamsi tava yerine de hamsi buğulama öneriliyor.

İÇ ANADOLU

Göbeklenmeye dikkat!

İç Anadolu’da yaşayanlar tahıl ürünü ağırlıklı besleniyor. Karbonhidrat ve protein ağırlıklı beslenen İç Anadolu insanı, kışın sebze ve meyve tüketimini azaltıyor, yazın artırıyor.
Tencere yemeklerinin yanı sıra kızartma ve kavurma yöntemleri de gözde. Beyaz un ve beyaz şeker kan şekerini hızla yükseltip hızla düşürdüğü için bölge halkı göbekleniyor. Pek çok kişinin vücut yapısı ‘elma’ tipi.

İşte değişmesi gerekenler

Et ve et ürünlerinin yağlı kısımlarını kullanmazlarsa kolesterol düşer, daha az kalori alınmış olur. Bölgeye tavsiyem; kızartma tavalarını bir kenara kaldırın, daha çok ızgara, fırında gibi pişirme yöntemlerini tercih edin.
Ayrıca bol taze sebze-meyve tüketirseniz günlük lif alımınız artar ve tuz tüketiminiz azalır.

EGE-AKDENİZ

En doğru örnek

Deniz kenarına gidildikçe beslenme tarzı değişiyor, bölge halkının sağlıklı alışkanlıkları öne çıkıyor. Sebze ve meyveler bolca tüketiliyor, çeşitli otlar sofralardan eksik olmuyor.
Bu bölgelerde, katı yağ yerine zeytinyağı yaygın olarak kullanılıyor. Hamur işleri, tatlılar ve etli yemekler daha az tercih ediliyor, bu da Ege ve Akdeniz bölgesinde yaşayanların kalp sağlığını koruyor, riskleri azaltıyor.

MARMARA

Biraz ondan biraz bundan

Marmara mutfağı her bölgeden izler taşıyor. Her türlü besine ulaşmanın kolaylığı ve yiyecek çeşitliliği, bu bölgede yaşayanların obezite tehdidine karşı tetikte olmasını gerektiriyor.
Bunun dışında Marmara nüfusunun çoğu masa başı işlerde çalıştığı için, fiziksel aktivite düzeyleri düşük, bu da kilo sorunlarına yol açıyor.

İşte değişmesi gerekenler

Hazır gıdalardan uzak durulmalı. Kızartma ve kavurma yerine, ızgara, haşlama, buharda pişirme yöntemleri tercih edilmeli. Yoğun şehir yaşantısı öğünlerde aksaklık yaratıyorsa, kuru meyve, taze meyve, kuruyemiş ve kepekli bisküvi gibi sağlıklı gıdalar yenmeli, ara öğünler düzenlenmeli.

Bizde köy yolları kapanıyor Kanada’da turizm patlıyor

Posted on 5th Mart 2011 in haberler

05 Mart 2011Facebook’tan izleyen 7,212 kişi
Açılış sayfam yap
Üye Girişi
Künye
İletişim
RSS
İMKB61112 %1,20USD1,6030 %0,06EURO2,2410 %0,36ALTIN73,5447 %0,33
Bizde köy yolları kapanıyor Kanada’da turizm patlıyor
Söylemesi ayıp, Uluslararası Kayan Gazeteciler Kulübü üyesiyimdir. Kulübün 58. buluşması şubat ayı başında Kanada’nın Calgary şehrinde yapıldı. Doğa harikası yerleri, insanların kışın neler yaptığını yazmazsam olmaz diye düşündüm.

Yazı Boyutu: Yazı ve fotoğraflar: Yazgülü ALDOĞAN

Söylemesi ayıp, Uluslararası Kayan Gazeteciler Kulübü üyesiyimdir. Kulübün 58. buluşması şubat ayı başında Kanada’nın Calgary şehrinde yapıldı. Şehrin Banff adlı doğal parkındaki mükemmel otelde kaldık. 33 ülkeden 205 gazetecinin katıldığı organizasyonu, doğa harikası yerleri, insanların kışın neler yaptığını yazmazsam olmaz diye düşündüm. Hele eksi 30’daki şifalı su keyfini anlatmazsam, içimde ukde kalır.

“Kar; Van, Hakkari ve Ağrı’da yüzlerce köy yolunu kapadı.” Kışın alışılmış haberlerinden biridir bu. Doğu’da köy yolları kapanır, okullar tatil edilir. İnsanlar evlerine girer, aylarca baharın gelmesini, hayatın normale dönmesini bekler. Geçen hafta Kanada’nın kuzeybatısına, Calgary’e gittim. Burası, geçen yıl Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapmış, Kanada’nın bize göre en uzak köşesi. Calgary’den 135 kilometre uzaktaki Banff Doğal Parkı’nda, Banff Spring Hotel’de kaldık.

Banff’ta her isteyen yaşayamıyor, ev yapmak, yerleşmek, çalışmak izne bağlı. Ama Banff’da yol hiç kapanmıyor! Bırakın en önemli otoyolun kapanmasını, 100 küsur kilometre uzaklıktaki çeşitli kış sporları merkezlerine ve göl kenarındaki otellere giden yollar da sürekli yağan kara rağmen açık. Üstelik araçlarda zincir, yollarda çekici yok. Sadece yola sürekli organik bir madde döken ve kar küreyen makineler var. İnsanlar bizde ‘doğal afet’ sayılabilecek bu durumun sona ermesini beklemiyor.

Tam tersine sabahın köründe atıyorlar kendilerini dışarı, kimi eksi 35 derecede jogging yapıyor, kimi kaymaya gidiyor, kimi buzda yürüyüşe, kimi dağa tırmanmaya, kimi lokantaya, bara, alışverişe koşuyor!
Kanada’nın bu uzak köşesinde, ayılar gibi altı ay kış uykusuna yatacaklarına, “Bakın, bizim ülkemiz ne kadar da güzel, dağ, orman, göl ve nehirlerimiz buz tutmuş olsa da burada spor yapılır, gezilir, eğlenilir” diyorlar. Ülke birbirinden güzel oteller ve lokantalar dolu. Haliyle, Kanada, kış turizminden aslan payını alıp ciddi para kazanıyor!

25 saatlik yolculuk

Tabii ki kayağa Kanada’ya gitmek Türk tatilcisi için lüks. Biz de bir grup gazeteci arkadaşımla Uluslararası Kayan Gazeteciler Kulübü’nün 58. Buluşması’na katılmak için bu maceraya girişiyoruz. British Airways’in Londra bağlantılı uçuşu, saatleri ve bilet fiyatı açısından en makulu gözüküyor (tek valiz, 23 kilo kısıtlaması hariç).

Aylar öncesinden aldığımız ekonomi biletine İstanbul ofisinin yardımıyla yer rezervasyonu da yapınca, nispeten rahat bir uçuşla, 25 saatlik seyahat sonucu gideceğimiz yere varıyoruz! Calgary’de bizi karşılayıp bir saat süren yolculuk sonrası şatomuza götürüyorlar.
Banff’da kaldığımız otel, 5 yıldızlı bir şato! Bu yıl 33 ülkeden 205 gazeteci katılıyor buluşmaya. 2012’de Türkiye’nin ev sahipliği yapacağı buluşmaya çok büyük katılım olacağı şimdiden belli. Türkiye’ye ulaşım kolay ve bütün üyeler dağlarımızı çok merak ediyor.

Hızlı çekilmiş film

Kanadalıların programı yorucu. Gezi değil, esir kampı programı yapmışlar. Program her gün 7’de toplantıyla başlıyor. Kahvaltı 7.30’da, her gün farklı kayak merkezine gitmek için 8.15’de otelden çıkılıyor. “Yoruldum, otele döneyim” yok. Akşam üstünü beklemelisiniz. Duşa vakit bulamadan konferansları izlemek gerek. Smokinle katılmanız istenilen galaya gitmek için kayak dönüşü süre, 45 dakika! Artık duş mu alırsın, giyinir misin, sen karar ver.

En büyük sıkıntı, hava ile iç mekan ısısı arasında en az 40 derece fark olması! Dışarıda hava eksi 20’lerde diyelim, içerde artı 20’lerde. ‘Sürekli giyin, soyun’ faaliyeti bayıltıyor. Otobüste herkes yorgun, uyukluyor… Ama gidilecek yere varılınca hepsi enerji küpü kesiliyor: Hemen kayaklarını yüklenip kayıyor, yiyor, içiyor, dansediyorlar. 70’lik meslekdaşlarım bile, gece vakti dağın zirvesindeki kafede küp gibi içtikten sonra aşağıya sadece meşalelerle aydınlatılmış yoldan kayarak inebiliyor!

Bense kar motosikletinin üzerinde korku ve soğuktan tir tir titriyor, “Şu işkence, yüz felci olmadan bir an önce bitse” diye dua ediyorum! Bir yandan da bu işe beni sokan ABD’li gazeteci arkadaşım Dennis Redmont’un ailesinin kulaklarını çınlatıyorum! Niye mi kaymıyorum? O istasyondan bu istasyona omzumda kayak taşımaktan hoşlanmıyorum. Üstelik hiç tanımadığım pistlerde ‘pat’ diye kayacak kadar usta değilim.

İlk gün iki kez düşüp kolumu ve başımı vurunca adamakıllı tırstım. “Bana ne, ben de yürürüm” deyip kendime bir “snowshoes-kar ayakkabısı” alıyorum. Yani karda yürüyüş. Ayağınızda karda batmayan, kaymayan, raket türü özel aletler, özgür takılıyorsunuz ormanda. Tavşan, geyik ve bilumum hayvanların ayak izlerini görerek, biraz ürküp biraz eğlenerek geziyorsunuz.

Dans dans dans!

Meslektaşlarımız dansı da çok seviyor. Akşamları canlı müzik de varsa eğer, biralar birbiri ardına bitiyor ve madem Amerika’dayız, rock müziğin her türüyle dansediliyor. Kayak kulübü buluşmalarının en güzel bölümü, herkesin kendi ülkesinden yemekler ikram ettiği Milletler Gecesi. Kanada yasaları gereği, ancak orada satın alınmış içkiler ikram edilebildiği için devreye Turizm Bakanlığı sokulmuş, New York’taki ofisimizden içki ve yiyecekler gelmiş.

Masamız, rakı ve baklava sevenlerin uğrak yeri oluyor. Bu etkinliğe ilk kez katılan Koreliler uyanık. Şehirdeki Kore lokantasından yemekleri sipariş etmişler, sıcak sıcak servis yapıyorlar! Yine de arkadaşlarımızın aklı, seneye yiyecekleri Türk yemeklerinde. Methini duydukları yemeklerimiz, şimdiden ağızlarının suyunu akıtıyor.

Türk mutfağı, biz farkında olmadan dünyada marka olmuş bile! Zaten Banff’ın Louis Gölü kıyısındaki en güzel otelinde yaptığımız tanıtım ve davet de büyük ilgi gördü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan Aygün Atalay’ın Kapadokya, Efes, Konya ve Rize’yle ilgili yaptığı sunumlar, herkesin Türkiye’ye seyahat etme arzusunu körüklüyor.

Buz gibi havada şifalı su keyfi

Kanadalılar soğukta yaşamaya öylesine alışık ki eksi 30’da açık havadaki termal havuzlara girmekten vazgeçmiyorlar. Vakit bulamadığımız için deneyemiyoruz ama deneyen arkadaşımızdan duyduğumuza göre çok keyifli oluyor, vücudunuz artı 30’un, kafanız eksi 30’un içinde olunca!

Yalnız kafanızın buz tutmaması için arada bir hareket etmeniz ve başınızı suya sokmanız öneriliyor. Yalova’da kar yağarken açıktaki sıcak su havuzuna girmişliğim vardır. Şeytan diyor “Git, bir daha yaşa o keyfi, sadece Kanada’da yok ya…” İyi de bizde kar yok buralarda olduğu gibi, ne çare!

Lady Gaga yeni blog yazarları arıyor

Posted on 5th Mart 2011 in haberler

Lady Gaga yeni blog yazarları arıyor

Yazı Boyutu: ABD’li ünlü şarkıcı Lady Gaga’nın ikinci stüdyo albümü için düzenlediği Monstre Ball turnesine blog yazarı ya da video habercisi bulmak amacıyla Virgin Mobile, uluslararası katılımlı yarışma düzenliyor.

Yarışmaya katılmak isteyenler, İngilizce sunacakları 1-2 dakikalık video çalışmalarını göndererek, Lady Gaga’nın Monster Ball turnesinde “Little Local Monster Blogger” olma fırsatı yakalayacak.

Uluslararası yarışmacılar arasından seçilen bir kişi, New Jersey eyaletindeki Newark’ta “Monster Ball Show”a katılarak, Virgin Mobile’ın Monster Ball blog yazarı Dannielle Owens-Reid ile yan yana çalışma ve şovda röportajlar yapıp birçok doküman toplama şansı bulacak.

Şov için uçuş, konaklama ve vize başvurusunda gerekli davet mektubu, uluslararası bir sanatçı platformu olan Talenthouse tarafından sağlanacak.

Talenthouse adında Silikon Vadisi merkezli uluslararası bir sanatçı platformunda pazarlama direktörü olarak çalışan Burcu Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yarışmaya katılmak için blog yazarı ya da video habercisi olmak gerekmediğini, Lady Gaga hayranlarının hepsinin yarışmaya katılabileceğini söyledi.

En yüksek oyları alan video sunumları arasından 10 kazananın seçileceğini ifade eden Çetin, “Bunlardan 9’u Amerika’da ikamet eden yarışmacılar arasından seçilecek. Kazananların hangi şovda yer alacağını Virgin Mobile belirleyecek. Newark Show’u için seçilen kişi ise uluslararası katılımcılardan biri olacak.”

Lady Gaga’nın Monster Ball turunda her bir şov için farklı bir kazanan seçileceğini anlatan Çetin, şöyle devam etti:
“Kazananlar, onlar için belirlenen tur tarihlerinde Monster Ball blog yazarı Dannielle Owens-Reid’ın yanında sahnede asistanlık ve röportajlar yapma fırsatını bulacak. Newark Show, sadece uluslararası katılımcılara açık olacak. Amerika dışından, yani Türkiye’den katılan yarışmacılar sadece Newark Show’u için katılabilecek. Kazanan, en yüksek oyları alan yarışmacılar arasından seçilecek. Bu yetenek havuzundan final seçimleri katılımcıların sundukları videolarda ki yeteneklerine, özgünlüklerine, yazma becerilerine, stil ve yaratıcılıklarına göre yapılacak. Şov için uçuş, konaklama ve vize başvurusunda gerekli davet mektubu, Talenthouse tarafından sağlanacak.”

Bu arada, The Monster Ball Tour, ABD’li şarkıcı Lady Gaga’nın ikinci stüdyo albümü The Fame Monster için düzenlediği konser turnesi. Virgin Mobile USA ve Virgin Mobile Canada ise turnenin Amerika ve Kanada ayakları için resmi sponsoru.

- mirc islami sohbet dini sohbet Muhabbet sohbet et sohbet odalari mirc sohbet chat kaliteli sohbet Chat yap mynet